Moravská unie žen, z.s.
(dále jen ”sdružení”)
Sídlem sdružení je Borová 362/10, Prostějov, PSČ 796 04.
Sdružení působí na celém území České republiky, sdružení se nečlení na organizační jednotky - celé sdružení je místně příslušnou organizační jednotkou.
Sdružení Moravská unie žen je občanské sdružení založené podle zákona
č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů. Má právní subjektivitu a může svým jménem zakládat, měnit či rušit právní vztahy.
Posláním sdružení je sdružování žen k poskytování obecně prospěšných činností
v oblasti prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže s cílem podpořit sebedůvěru žen, jejich nasměrování v dosažení cílů a celková podpora jejich osobního růstu a profesní role.
Cíle sdružení Moravská unie žen jsou:
Hlavními úkoly při dosahování cílů sdružení je poskytování obecně prospěšných činností v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů, zejména:
3.1 Členem sdružení může být jen fyzická osoba starší 18 let, která se svým smýšlením shoduje s posláním sdružení
3.2 Přihlášku ke členství přijímá výbor sdružení. Pro přijetí člena je potřeba prostý souhlas výboru
3.3 Zakládajícím členem sdružení je fyzická osoba, která se účastní činnosti přípravného výboru a proti jejímuž členství nebyly vzneseny odůvodněné námitky ze strany ostatních osob účastnících se činnosti přípravného výboru
3.4 Členství zaniká
a) doručením písemného oznámení člena o vystoupení výboru sdružení
b) rozhodnutím členské schůze o vyloučení
c) nezaplacením členských příspěvků do konce kalendářního roku, kdy měl být příspěvek uhrazen a nestalo se tak, ani přes písemné upozornění s přiměřeně poskytnutou dodatečnou lhůtou k zaplacení
d) úmrtím, zánikem sdružení
3.5 Člen má právo:
3.6 Člen má povinnost:
a) dodržovat stanovy Moravské unie žen, z.s.
b) jednat v souladu s cíly sdružení a svou činností naplňovat cíle sdružení
c) konzultovat a informovat orgány sdružení o své činnosti související s členstvím ve sdružení a nerealizovat žádné kroky, které by byly v rozporu se zájmy sdružení
d) platit členské příspěvky - výši členských příspěvků a lhůtu k jejich zaplacení či podmínky osvobození od platby stanoví členská schůze.
Orgány sdružení jsou:
4.1 Členská schůze
4.1.1. Členská schůze je nejvyšším orgánem sdružení, schází se nejméně jednou ročně
4.1.2 Členskou schůzi svolává výbor sdružení. Členská schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna alespoň polovina členů sdružení; nesejde-li se usnášeníschopná členská schůze, svolá výbor sdružení nejpozději do jednoho měsíce, ale ne dříve než za 5 dnů, náhradní členskou schůzi, tato je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů. Členská schůze přijímá rozhodnutí hlasováním; pro přijetí rozhodnutí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů, pokud tyto stanovy neurčí jinak.
4.1.3 Členskou schůzi svolá výbor sdružení také poté, požádá-li o to písemně 1/3 členů sdružení, a to ve lhůtě do jednoho měsíce, není-li v žádosti uvedena lhůta pozdější.
4.1.4 Členská schůze
1. schvaluje stanovy sdružení a jejich změny, rozhoduje o zániku sdružení, pro přijetí těchto rozhodnutí je potřeba 2/3 většiny všech členů sdružení
2. volí výbor sdružení a revizora
3. schvaluje rozpočet, zprávu o činnosti, zprávu o hospodaření za minulé období a revizní zprávu
4. rozhoduje o vyloučení člena
5. určuje formy a konkretizaci činnosti pro další období
6. stanovuje výši zápisného a členských příspěvků
4.2 Výbor sdružení
4.2.1 Výbor sdružení je tříčlenný, jeho funkčním obdobím je jeden rok. Ze svého středu volí předsedu sdružení. Činnost výboru sdružení řídí předseda sdružení, jeho hlas rozhoduje v případě rovnosti hlasů.
4.2.2 Výbor sdružení řídí sdružení v období mezi členskými schůzemi. Schůze výboru sdružení je volně přístupná členům sdružení.
4.2.3 Výbor sdružení:
a) na nejbližší schůzi projedná věc, požádá-li o to člen sdružení;
b) připravuje zprávu o činnosti za minulé období, návrh rozpočtu na
další období, případné změny stanov, návrh cílů další činnosti
Předseda sdružení je statutárním orgánem sdružení, jménem sdružení dále jednají předsedou písemně pověření členové sdružení. Tyto osoby jednají jménem sdružení samostatně. Osoby oprávněné jednat jménem sdružení mohou udělit plnou moc
k zastupování další osobě.
4.4 Revizor sdružení
4.4.1 Kontroluje činnost sdružení, především jeho hospodaření a plnění rozhodnutí členské schůze, jeho funkčním obdobím je jeden rok
4.4.2 Připravuje revizní zprávy a posudek návrhu výroční zprávu, tyto předkládá členské schůzi.
5.1. Příjmy sdružení
Sdružení je neziskovou organizací. Případné příjmy budou tvořit členské příspěvky, dary, subvence, dotace a granty a budou používány na činnost sdružení. Dalšími příjmy mohou být příjmy z činnosti, která je v souladu s cíli sdružení. Sdružení může uzavřít smlouvu o spolupráci s právnickou osobou pro finanční zajištění svých aktivit.
5.2. Výdaje sdružení
Výdaje sdružení jsou zaměřeny na uskutečňování cílů sdružení v souladu s formami činností podle těchto stanov a rozpočtem sdružení.
6.1. Zánik
a) dobrovolným rozpuštěním z rozhodnutí dvoutřetinové většiny členské základny, pro případ likvidace bude ustavena likvidační komise, která rozhodne o majetku sdružení.
b) rozhodnutím oprávněného orgánu ministerstva
6.2 Likvidace
V případě zániku bude případný zbylý majetek po likvidaci předán na základě rozhodnutí členské schůze neziskové právnické osobě, jejíž cíle jsou blízké cílům sdružení.
V ostatních věcech, které tyto stanovy výslovně neupravují, platí pro sdružení příslušné obecně závazné právní předpisy České republiky, zejména zákon č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, v platném znění, a ustanovení občanského zákoníku.